Ručí manžel svojím majetkom, ktorý nie je v BSM, ak podpíše ručiteľské vyhlásenie spolu s manželkou?

Moja manželka podniká. Vlastní viaceré obchodné podiely vo firmách. Keďže tieto obchodné podiely vlastnila už pred tým, ako sme sa vzali, mám za to, že tieto do nášho bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) nepatria. Do nášho BSM môžu akurát patriť výnosy z týchto obchodných podielov, napríklad dividendy, ak budú vyplatené počas trvania nášho manželstva. Jedna z manželkiných firiem si však berie úver a banka požaduje, aby majitelia firmy podpísali ručiteľské vyhlásenie. Banka navyše požaduje, aby ručiteľské vyhlásenie podpísali aj manželia alebo manželky spoločníkov. To ma zaskočilo, pretože som mal za to, že ak obchodný podiel v spoločnosti nespadá do BSM, potom nie je potrebný ani súhlas s prevzatím ručenia za záväzky, ktoré sa týkajú úveru takejto spoločnosti. Keďže aj ja mám svoj vlastný majetok, ktorý nepatrí do BSM, obávam sa, že ak ručiteľské vyhlásenie podpíšem spolu s manželkou, prevezmem ručenie za záväzky jej spoločnosti aj svojím výlučným majetkom. A to by som určite nechcel. Ako je to teda? Ak podpíšem ručiteľské vyhlásenie spolu s manželkou, ručím aj svojím vlastným majetkom?

Odpoveď na túto otázku závisí od toho, čo presne podpíšete. Ak podpíšete ručiteľské vyhlásenie ako ručiteľ, teda v texte ručiteľského vyhlásenia, budete okrem manželky identifikovaný ako ručiteľ aj vy konkrétne, potom sa stanete ručiteľom spolu s manželkou. V takom prípade ručíte celým svojím majetkom bez ohľadu na to, či je obchodný podiel majetok spadajúci do BSM alebo nie.

Pravdepodobne však banka nepožaduje, aby ste podpísali ručiteľské vyhlásenie ako ručiteľ, ale len ako manžel ručiteľky. A to je rozdiel. Banka totiž obvykle vyžaduje súhlas manžela alebo manželky s takými právnymi úkonmi, ktoré môžu mať vplyv na majetok v BSM. Banka tak činí preto, lebo podľa § 145 ods. 1 Občianskeho zákonníka môže bežné veci týkajúce sa spoločných vecí vybavovať každý z manželov samostatne, ale v ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.

Tu môžete namietať, že ak obchodný podiel nie je súčasťou BSM, potom nie je dôvod požadovať súhlas v súvislosti s úkonmi, ktoré sa obchodného podielu týkajú. Lenže, podľa § 147 ods. 1 Občianskeho zákonníka platí tiež to, že pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť uspokojená pri výkone rozhodnutia aj z majetku patriaceho do BSM. Inak povedané, banka môže svoju pohľadávku z ručenia, ktoré prevzala manželka, uspokojiť aj z majetku patriaceho do BSM bez ohľadu na to, že manželka ručí len za záväzky spoločnosti, ktorá do BSM nepatrí.

Banky preto obvykle požadujú súhlas druhého z manželského páru z opatrnosti aj v prípadoch, ako je ten Váš, teda keď sa síce právny úkon týka majetku, ktorý do BSM nepatrí, ale v prípade vymáhania pohľadávky banky by mohlo dôjsť aj k uplatneniu majetku, ktorý do BSM patrí. Banky tak postupujú pravdepodobne s prihliadnutím na staršie rozhodnutie Ústavného súdu SR (I.ÚS 26/2010 z 8. 12. 2010), v zmysle ktorého sa právny úkon jedného z manželov týka spoločných vecí vždy vtedy, ak druhý z manželov „v dôsledku jeho účinkov môže byť v rámci exekúcie pozbavený spoluvlastníctva svojho majetku“. Z tohto rozhodnutia pramení extenzívny výklad toho, pri ktorých úkonoch je potrebný súhlas druhého z manželov. Tento extenzívny výklad zvýšil opatrnosť bánk, ktoré preto vyžadujú súhlas druhého z manželov aj v prípadoch, kedy by tak robiť nemuseli.

To, že súhlas druhého z manželov v prípade vystavenia ručiteľského vyhlásenia len jedným z nich nie je nevyhnutný, potvrdil v neskoršom rozhodnutí Najvyšší súd SR (1Cdo 27/2017 z 27. 5. 2020). Z tohto rozhodnutia vyplýva, že za právne úkony týkajúce sa spoločných vecí treba považovať len tie, pri ktorých dochádza k dispozícii s predmetom BSM alebo k výkonu správy BSM. Najvyšší súd v tomto rozhodnutí uviedol, že na platnosť právneho úkonu, ktorým jeden z manželov prevzal ručenie (bez ohľadu na to, že išlo o ručenie za záväzok vo veľmi vysokej výške), nebol súhlas druhého z manželov podľa § 145 ods. 1 Občianskeho zákonníka potrebný.

Takže, ak banka vyžaduje váš podpis na ručiteľskom vyhlásení len vo forme súhlasu (teda nie ako priameho ručiteľa, ale len ako manžela ručiteľky), potom v prvom rade platí, že by to nemusela robiť. Na platnosť ručiteľského záväzku vašej manželky to nebude mať vplyv a v prípade, ak dôjde k uplatneniu ručenia a potom k exekúcii, bude mať exekútor banky právo siahnuť aj na majetok, ktorý je vo vašom a manželkinom BSM (ale nie vo vašom výlučnom vlastníctve).

Ak však banke vyhoviete a na ručiteľské vyhlásenie sa podpíšete na znak súhlasu s tým, že ručiteľské vyhlásenie vystavila vaša manželka, potom sa v zásade nič nedeje. Banka bude mať právo siahnuť v prípade nesplnenia ručiteľského záväzku na majetok vo vašom BSM tak či tak. Nebude mať však právo siahnuť na majetok, ktorý je vo vašom výlučnom vlastníctve. To preto, lebo vy ste sa súhlasom s ručiteľským vyhlásením manželky ručiteľom nestali, len ste súhlasili s tým, aby sa ručiteľkou stala ona a vzali ste tým na vedomie, že v prípade exekúcie môže banka siahnuť aj na majetok, ktorý je predmetom vášho BSM. Podľa nášho názoru preto môžete ručiteľské vyhlásenie podpísať, ale len na znak súhlasu s tým, že ručiteľský záväzok prevzala vaša manželka.

Ďalšie články