Zamestnanec nás požiadal, aby sme mu mzdu posielali na bankový účet vedený v českej banke. Ide síce o účet v eurách, ale nejde o účet vedený slovenskou bankou alebo slovenskou pobočkou zahraničnej banky. Zamestnancovi sme odpovedali, že hoci by sme chceli, nemôžeme mu vyhovieť, pretože je to v rozpore s ustanovením § 130 odseku 8 Zákonníka práce. Z tohto ustanovenia totiž výslovne vyplýva, že zamestnávateľ je povinný poukázať mzdu na zamestnancom určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike. Zamestnanec tvrdí, že náš názor nie je správny, pretože nás o to výslovne požiadal a ak s tým aj my súhlasíme, zmluvná voľnosť preváži. Je náš názor správny a naozaj nemôžeme zamestnancovi vyplatiť mzdu na účet vedený v banke mimo Slovenskej republiky napriek tomu, že nás o to zamestnanec výslovne požiadal?
Z ustanovenia § 130 ods. 8. Zákonníka práce skutočne vyplýva, že zamestnávateľ je povinný poukázať mzdu alebo jej časť na zamestnancom určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike. Toto ustanovenie nie je formulované dispozitívne, teda výslovne z neho nevyplýva, že sa od neho môžu zmluvné strany odchýliť alebo ho upraviť odlišne. Na prvý pohľad sa teda zdá, že Váš názor je správny – podľa Zákonníka práce nemožno mzdu poukázať na iný bankový účet ako bankový účet vedený v Slovenskej republike.
Keď sa však nad tým zamyslíme hlbšie, nedáva to žiaden zmysel. Prečo by mal v takejto záležitosti Zákonník práce takto obmedzovať účastníkov pracovnoprávneho vzťahu, ak je ich vôľa zhodná? Poukázanie mzdy na bankový účet vedený v inom členskom štáte Európskej únie nie je ničím rizikové ani pre zamestnanca a ani pre zamestnávateľa. Od zavedenia SEPA (Single European Payment Area = Jednotná oblasť platieb v eurách) platieb dochádza k pripísaniu prostriedkov na účet v banke vedený na Slovensku v rovnakom čase ako k pripísaniu prostriedkov na účet v banke vedený v niektorej z krajín patriacich do SEPA. Poplatky bánk za SEPA platby sú minimálne (obvykle 0,20 Eur). A navyše, ak zamestnávateľ chce zamestnancovi vyhovieť, je na ňom, či sa rozhodne zaplatiť za prevod na účet vedený v banke mimo Slovenska akýkoľvek poplatok.
Ak by sme mali skutočne interpretovať Zákonník práce tak, že ak § 130 ods. 8 nedáva možnosť odchýliť sa od povinnosti poukázať mzdu na účet vedený v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ani keď sa na tom zamestnanec so zamestnávateľom dohodnú, potom by to znamenalo, že zamestnávateľ by nemohol poukázať zamestnancovi mzdu ani na platobný účet. Platobný účet je v zmysle zákona č. 492/2009 Z. z. o platobných službách akýkoľvek bežný účet alebo iný účet vedený poskytovateľom platobných služieb. Poskytovateľmi platobných služieb pritom môžu byť aj iné inštitúcie ako banky, najmä platobné inštitúcie. Podľa nášho názoru by sa Zákonník práce nemal interpretovať tak, že mzdu nie je možné poukazovať na platobný účet vedený iným poskytovateľom platobných služieb, ako je banka. Bolo by to ničím neopodstatnené obmedzenie platobných inštitúcií, ktoré sú obdobne regulovanými finančnými inštitúciami ako banky.
Myslíme si, že v tomto prípade je potrebné riadiť sa ustanovením § 1 odseku 6 Zákonníka práce, v zmysle ktorého: „V pracovnoprávnych vzťahoch možno upraviť podmienky zamestnania a pracovné podmienky zamestnanca výhodnejšie ako to upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z povahy ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť“. Hoci je charakter prevažnej väčšiny ustanovení Zákonníka práce kogentný (teda nemožno použiť inú úpravu, ani keď sa na tom strany dohodnú), primárny cieľ tejto povinnej úpravy je ochrana zamestnancov. Pracovné právo však stále patrí k odvetviu súkromného práva, kde patrí ústavný princíp zmluvnej slobody, vyjadrený zásadou „všetko čo nie je zakázané, je dovolené“. Možno však povedať, že v pracovnom práve je táto zásada modifikovaná tak, že dovolené je všetko, čo je na prospech zamestnanca a čo nie je zakázané.
Náš záver preto je, že na žiadosť zamestnanca môžete poukazovať jeho mzdu aj na účet vedený v inej ako slovenskej banke alebo slovenskej pobočke zahraničnej banky. A na žiadosť zamestnanca môžete mzdu poukazovať aj na účet vedený platobnou inštitúciou. Nie je to však Vaša povinnosť, pretože zo Zákonníka práce Vám vyplýva len povinnosť poukazovať mzdu na bankový účet vedený slovenskou bankou alebo slovenskou pobočkou zahraničnej banky. Ale ak chcete zamestnancovi vyhovieť, nevidíme v tom problém.