Môžem obraz, ktorý som si kúpil od jeho autora, verejne vystaviť?

Kúpil som si obraz od jeho autora. Je to obraz stromu. Riadne som za obraz zaplatil jeho komerčnú kúpnu cenu. Spísali sme o tom s autorom aj krátku zmluvu. Obraz som si vystavil v kancelárii vo svojich obchodných priestoroch. Jeden z mojich obchodných partnerov ma požiadal o výpožičku obrazu, pretože by chcel zrealizovať výstavu umeleckých diel s tematikou stromov. Výstava sa spája s osobným príbehom jeho rodiny, pričom tento obchodný partner podniká v oblasti genealógie (skúmanie rodov a vytváranie rodostromov). Zdá sa mi to ako výborný nápad, pretože ja podnikám v oblasti navrhovania dizajnov záhrad a takáto akcia určite podporí aj môj biznis. Môj obchodný partner sa ma však opýtal, či som si obraz kúpil aj s licenčnými právami, bez nich vraj obraz nemôžem len tak verejne vystaviť. Poučil ma, že hoci som si obraz kúpil a som jeho výlučným majiteľom, to ešte automaticky neznamená, že ho môžem verejne vystavovať. Ako to teda je?

Právo autora previesť originál diela do vlastníctva niekoho iného je len jeden z atribútov majetkovej zložky autorského práva. Platí, že autor má právo použiť svoje dielo a udeliť súhlas na použitie svojho diela. Dielo možno použiť rôznymi spôsobmi. Z autorského zákona vyplýva, že jedným zo spôsobov použitia diela je verejné rozširovanie originálu diela prevodom (teda predaj alebo darovanie diela). Takéto použitie diela je odlišné od iného použitia diela, napríklad od použitia diela jeho spracovaním alebo jeho verejným vystavením.

Zjednodušene povedané – právo autora dielo predať, je potrebné odlíšiť od práva autora dielo verejne vystaviť, pričom neplatí, že ak autor dielo predá, zároveň tým automaticky udelí nadobúdateľovi diela svoj súhlas na verejné vystavenie diela.

Z autorského zákona vyplýva tzv. zásada vyčerpania distribučného práva k originálu diela v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru. Teda, ak raz autor previedol vlastníctvo originálu diela v rámci EHS, vyčerpal svoje právo udeliť súhlas k verejnému rozšíreniu diela jeho prevodom. Už nemôže obmedzovať toho, komu dielo predal v tom, či a komu toto dielo ďalej predá. Právo autora udeliť súhlas na iné spôsoby použitia diela, napríklad na verejné vystavenie diela na verejnosti, však vyčerpaním distribučného práva nezaniká, ale zostáva zachované. Existujú však určité výnimky.

Jedna z výnimiek by sa mohla týkať aj Vás. Výnimka vyplýva z § 50 ods. 2 Autorského zákona: „Do autorského práva nezasahuje vlastník originálu fotografického diela alebo rozmnoženiny fotografického diela alebo iného diela výtvarného umenia, ktorého súčasťou obvyklých aktivít nie je verejné vystavovanie diel a ktorý bez súhlasu autora použije toto dielo verejným vystavením bez dosahovania priameho alebo nepriameho obchodného prospechu, ak takéto použitie nie je výslovne nositeľom práv vylúčené.“ Ak chcete obraz, ktorý ste kúpili od autora verejne vystaviť, mohli by ste tak urobiť aj bez jeho súhlasu na základe tejto výnimky, ak správne predpokladáme, že predmetom Vašej činnosti nie je vystavovanie diel (napríklad galerijná činnosť).

Lenže, vy uvádzate, že podnikáte v oblasti záhradného dizajnu a obraz chcete vystaviť na výstave, ktorá bude mať komerčný podtón. Teda jej cieľom bude minimálne zvýšiť povedomie o vašich službách. Získanie obchodného prospechu preto nemožno vylúčiť. Verejné vystavenie diela na základe vyššie citovanej výnimky by ste mohli uskutočniť len vtedy, ak by ste z toho nemali žiaden obchodný prospech a len vtedy, ak to zmluva medzi Vami a autorom nevylúčila.

Preto, ak v zmluve, na základe ktorej ste obraz od jeho autora nadobudli, nedošlo k udeleniu licencie, teda Vášho práva na použitie diela aj jeho verejným vystavením na komerčné účely, ak obraz požičiate obchodnému partnerovi na účel výstavy s obchodnými cieľmi, vystavujete sa riziku porušenia majetkovej zložky autorského práva umelca, ktorý obraz namaľoval.

Odporúčame Vám vyžiadať si od autora súhlas na zverejnenie obrazu na plánovanej výstave. A ak budete kupovať ďalšie obrazy, odporúčame Vám, aby ste do kúpnej zmluvy zakomponovali aj licenciu, teda udelenie práva na konkrétne použitie diela, napríklad na jeho vystavenie na verejnosti aj na obchodné účely, alebo na to, že sa dielo môže stať súčasťou Vašich propagačných materiálov v rámci fotografií Vašich obchodných priestorov.

Zahrnúť do kúpnej zmluvy aj licenciu na verejné vystavenie diela na obchodné účely určite odporúčame v prípade, ak dielo vystavujete vo Vašich obchodných priestoroch, ktoré sú verejne prístupné. Teda takých, do ktorých môžu prísť vopred neidentifikovaní zákazníci v neurčenom počte.

Nemali by ste tiež zabudnúť na to, že ak je to podľa povahy diela a spôsobu použitia diela možné, pri použití diela verejným vystavením sa musí uviesť meno autora alebo jeho pseudonym. Teda ak dielo verejne vystavíte, či už na výstave s neobchodnými alebo obchodnými cieľmi, alebo ho vystavíte vo svojich verejnosti dostupných priestoroch, označte dielo jeho názvom a autorom.

Ďalšie články