Je vhodné podporiť start-up formou tichého spoločenstva?

Môj syn začína podnikať a jeho podnikateľský zámer v oblasti IT je podľa môjho názoru dobrý. Chcem ho finančne podporiť, ale navonok nechcem byť viditeľný ako spoločník v jeho s.r.o. A tiež mu nechcem peniaze len tak darovať. Ak zainvestujem do jeho podnikania, rád by som mal prehľad o tom, ako sa jeho firme darí a tiež by som chcel mať vplyv na podstatné rozhodnutia, ktoré bude pri riadení firmy prijímať. Okrem toho chcem mať možnosť získať svoju investíciu do jeho podnikania naspäť. Rozmýšľam o tichom spoločenstve. Je to vhodný spôsob na podporenie start-upu? Budem môcť ako tichý spoločník aj ovplyvňovať riadenie spoločnosti?

Ak sa nechcete stať riadnym spoločníkom obchodnej spoločnosti zapísaným v Obchodnom registri, ale chcete sa zúčastňovať jej podnikania, je tiché spoločenstvo určite jedna z vhodných možností. Podstata tichého spoločenstva je záväzok tichého spoločníka podieľať sa na podnikaní spoločnosti konkrétnym vkladom a záväzok spoločnosti zaplatiť tichému spoločníkovi podiel na zisku, ktorý spoločnosť dosiahne.

Do spoločnosti svojho syna teda vložíte vklad, ktorý môže byť peňažný (ale aj nepeňažný) a dohodnete si podiel, ktorým sa budete zúčastňovať na zisku. Ak bude Váš vklad peňažný, je vhodné, aby ste ho poukázali na účet spoločnosti a vedeli ste preukázať, že ste záväzok poskytnúť vklad splnili. Poskytnutie vkladu však na vznik tichého spoločenstva nestačí. Zásadné je uzatvoriť zmluvu o tichom spoločenstve. Musí byť uzatvorená v písomnej forme a musí z nej vyplývať minimálne to, aká je výška Vášho vkladu (alebo o aký vklad ide a akú má hodnotu, ak by to nebol peňažný vklad) a aký je Váš podiel na zisku spoločnosti.

Tichým spoločníkom sa teda stanete až uzatvorením zmluvy o tichom spoločenstve. Zmluvu nebudete uzatvárať priamo so svojím synom, bude to zmluva medzi Vami a jeho spoločnosťou s ručením obmedzeným. Odporúčame Vám v zmluve detailne upraviť vzťahy medzi Vami a spoločnosťou tak, aby ste dosiahli to, čo si želáte. Uvádzate, že chcete mať prehľad o výsledkoch podnikania spoločnosti a tiež vplyv na podstatné rozhodnutia, ktorými sa bude spoločnosť riadiť.

V zmysle Obchodného zákonníka máte ako tichý spoločník právo nahliadať do všetkých obchodných dokladov a účtovných záznamov týkajúcich sa podnikania spoločnosti. Okrem toho je Vám spoločnosť povinná poskytnúť na požiadanie informácie o podnikateľskom zámere na budúce obdobie a o predpokladanom vývoji stavu majetku a financií týkajúcich sa podnikania. Tiež máte nárok na poskytnutie kópie účtovnej závierky. Zo zákona Vám však nevyplýva právo ovplyvňovať riadenie spoločnosti, alebo sa na ňom podieľať. To môžete dosiahnuť práve úpravou v zmluve o tichom spoločenstve tak, že si vyhradíte určité typy úkonov, na ktoré bude spoločnosť potrebovať Váš súhlas. Môže to byť napríklad prijatie a poskytnutie úveru alebo uzatvorenie obchodného kontraktu nad určitú hodnotu, prípadne kúpa nehnuteľnosti. Pôjde síce len o zmluvný záväzok, takže ak ho spoločnosť poruší, nebudete sa môcť domáhať neplatnosti takého rozhodnutia. Ale ak si v zmluve o tichom spoločenstve dohodnete za porušenie týchto ustanovení zmluvnú pokutu, budete sa môcť domáhať úhrady zmluvnej pokuty. Prípadne sa budete môcť domáhať náhrady škody za predpokladu, že budete schopný preukázať, že prijatím rozhodnutí bez Vášho súhlasu Vám vznikla nejaká škoda.

Svoju investíciu do spoločnosti získate späť vo forme podielu na zisku. Výška Vášho podielu na zisku môže byť v zmluve stanovená podľa Vašej dohody so spoločnosťou a nemusí závisieť od veľkosti Vášho vkladu. Dôležité je opäť to, na čom sa v zmluve dohodnete. Nárok na podiel na zisku vzniká v zmysle Obchodného zákonníka do 30 dní od schválenia ročnej účtovnej závierky spoločnosti. Dôležitá otázka je, či sa chcete podieľať na strate spoločnosti. Úpravou v zmluve môžete podieľanie sa na strate vylúčiť.

Rozmyslite si tiež, či chcete zmluvu uzatvoriť na neurčitú dobu alebo, či chcete svoju účasť na podnikaní časovo obmedziť. Ak zmluvu o tichom spoločenstve uzatvoríte na dobu neurčitú a v zmluve si nedohodnete konkrétnu výpovednú dobu, môžete ju v zmysle Obchodného zákonníka vypovedať ku koncu kalendárneho roka s tým, že výpoveď musíte spoločnosti doručiť najneskôr šesť mesiacov pred koncom kalendárneho roka, v ktorom má nadobudnúť účinky. Pozor na to, že zmluvu môže vypovedať aj druhá strana, teda nielen Vy, ale aj spoločnosť. Aj to si môžete v zmluve upraviť inak a môžete tiež stanoviť konkrétne výpovedné dôvody. Ak si výpovedné dôvody nedohodnete a zmluva bude uzatvorená na neurčitú dobu, bude ju možné vypovedať kedykoľvek a bez udania dôvodu.

Pre úplnosť dopĺňame, že ak by sa spoločnosť Vášho syna stala partnerom verejného sektora, teda vznikla by jej povinnosť registrácie v Registri partnerov verejného sektora a Vaša účasť v spoločnosti by zodpovedala podielu na zisku vyššiemu ako 25%, potom by ste mali byť v Registri partnerov verejného sektora uvedený ako jeden z konečných užívateľov výhod spoločnosti.

Ďalšie články