Uzatvorili sme pracovný pomer so zamestnancom a v pracovnej zmluve sme dojednali skúšobnú dobu. Počas skúšobnej doby vyšlo najavo, že zamestnanec nemá dostatočnú kvalifikáciu a my nemáme kapacitu na to, aby sme ho zaučili. Rozhodli sme sa pracovný pomer v skúšobnej dobe ukončiť. Keďže zamestnanec pracoval z domu, telefonicky sme ho požiadali, aby prišiel do práce, aby sme mu mohli doručiť oznámenie o skončení pracovného pomeru. Zamestnanec však už do práce neprišiel a doručil nám oznámenie o svojej práceneschopnosti. Zároveň nám však po inom zamestnancovi poslal notebook, ktorý sme mu zverili ako pracovný prostriedok pri nástupe do zamestnania. Skúšobná doba uplynie 30. januára. Môžeme považovať pracovný pomer za skončený alebo musíme čakať, kým sa práceneschopnosť zamestnanca skončí, zamestnanec sa vráti do práce a až vtedy mu budeme môcť doručiť písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru? Ak musíme čakať na skončenie jeho práceneschopnosti, môžeme zamestnancovi oznámenie o skončení doručiť aj iným spôsobom ako osobne?
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe sa odlišuje od skončenia pracovného pomeru výpoveďou.
Oznámenie o skončení v skúšobnej dobe má mať síce podľa Zákonníka práce písomnú formu, ale Zákonník práce nesankcionuje nedodržanie písomnej formy neplatnosťou. Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe preto možno uskutočniť aj ústne. Ak by ale vznikol spor o tom, či sa pracovný pomer skončil alebo nie, je dobré vedieť preukázať, že sa ústne oznámenie udialo. Možnosť oznámiť skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe však podľa judikatúry prichádza do úvahy, len ak nie je v pracovnej zmluve uvedené, že zamestnávateľ oznámi skončenie v skúšobnej dobe písomne. Preto možno pracovný pomer v skúšobnej dobe skončiť ústne len vtedy, ak v pracovnej zmluve s konkrétnym zamestnancom, nie je uvedené, že zamestnávateľ oznámi skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe písomne.
Podľa nášho názoru, ak ste zamestnancovi počas telefonátu oznámili, že s ním pracovný pomer končíte, pričom so zamestnancom telefonoval štatutárny zástupca zamestnávateľa alebo osoba, z ktorej pracovného zaradenia vyplýva oprávnenie iniciovať a ukončovať pracovnoprávne vzťahy (napríklad riaditeľ odboru ľudských zdrojov), potom ste mohli zamestnancovi skončenie pracovného pomeru oznámiť aj ústne, teda telefonicky. Myslíme si, že po telefonáte nasledujúce odovzdanie notebooku zo strany zamestnanca celkom preukázateľne potvrdzuje, že sa oznámenie o skončení skutočne udialo. Podľa nášho názoru je oznámenie skončenia pracovného pomeru ústne odôvodniteľné práve spôsobom vykonávania práce. Ak zamestnanec pracoval prevažne z domu a vy ste boli pripravení doručiť mu oznámenie v písomnej forme, ale on odmietol do práce prísť, potom by sa oznámenie o skončení v ústnej forme nemalo považovať za výkon práv v rozpore s dobrými mravmi alebo zneužívanie práv na škodu druhého účastníka pracovnoprávneho vzťahu.
V súvislosti so skončením pracovného pomeru v skúšobnej dobe platí, že sa naň nevzťahuje zákaz výpovede podľa § 64 Zákonníka práce, v zmysle ktorého nemožno zamestnancovi doručiť výpoveď v čase jeho práceneschopnosti. Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe je však iný druh skončenia pracovného pomeru ako skončenie pracovného pomeru výpoveďou. Zákaz výpovede v zmysle § 64 Zákonníka práce sa na skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe nevzťahuje. V tomto prípade by ste teda mohli považovať pracovný pomer za skončený dňom oznámenia o skončení pracovného pomeru zamestnancovi bez ohľadu na to, že zamestnanec doručil potvrdenie o práceneschopnosti.
Praktická otázka však je, či ste zamestnanca odhlásili zo Sociálnej poisťovne. Ak ste tak ešte neurobili, nesvedčí to v prospech vášho tvrdenia, že považujete pracovný pomer za skončený vaším ústnym oznámením z konca decembra, prípadne ku dňu, kedy zamestnanec vrátil notebook. Ak by vznikol o skončení pracovného pomeru spor, bol by tento fakt vo váš neprospech. Ak ste teda zamestnanca zo Sociálnej poisťovne ešte neodhlásili, odporúčame, aby ste teraz čím skôr zamestnancovi doručili oznámenie o skončení v skúšobnej dobe v písomnej forme a považovali ste pracovný pomer za skončený až ku dňu doručenia tohto oznámenia a k tomuto dňu aj ohlásili Sociálnej poisťovni skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe.
Oznámenie o skončení v skúšobnej dobe môžete doručiť zamestnancovi aj poštou – doporučene, do vlastných rúk. Nemusíte uvádzať dátum, ku ktorému sa pracovný pomer končí. Môžete uviesť len, že sa končí ku dňu doručenia oznámenia. Myslíme si, že v tomto prípade nie je nevyhnutné prihliadať na ustanovenie § 72 odseku 2, v zmysle ktorého sa oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe má doručiť spravidla 3 dni pred dňom, kedy sa má pracovný pomer skončiť. Zákonník práce uvádza „spravidla“ a v tomto prípade je dostatočne zrejmé, že zamestnanec už mohol vedieť, že sa pracovný pomer končí. Ak si zásielku zamestnanec na pošte neprevezme, bude sa za deň skončenia pracovného pomeru považovať deň nasledujúci po dni, kedy uplynula odberná lehota na pošte. O uplynutí odbernej lehoty sa dozviete, keď sa Vám z pošty vráti oznámenie o neprevzatí zásielky. Prevzatie alebo neprevzatie zásielky sa dá sledovať aj online, na webovom sídle Slovenskej pošty.