Ochrana softvéru

Ako môžeme ochrániť nový softvér?

V našej spoločnosti pracuje tím zamestnancov na tvorbe nového softvéru určeného pre určitú skupinu našich klientov. Nový softvér má zvýšiť atraktívnosť našich služieb a zlepšiť ich predaj. Interný tím, ktorý spolupracuje na vývoji softvéru len špecifikuje jeho požiadavky, samotné programovanie realizuje externá IT spoločnosť. Podnikáme v oblasti, v ktorej je silná konkurencia. Fluktuácia zamestnancov v našej firme je relatívne vysoká. Do vývoja nového softvéru sme už investovali veľa času a finančných prostriedkov. Chceme sa ochrániť pred tým, aby nám nápad, na ktorom je postavený nový softvér, odkopíroval niekto iný. Napríklad sa môže stať to, že tím, ktorý pracuje na vývoji nového softvéru, od nás odíde a použije koncept, na ktorom je postavený náš softvér na vyvinutie obdobného softvéru, s ktorým nám bude konkurovať. Aká je možná právna ochrana v tejto súvislosti?

Porozumeli sme, že Vaši zamestnanci nie sú tými, ktorí softvér priamo programujú (kódujú). Samotný vývoj softvéru pre Vás realizuje externá IT spoločnosť. Vaši zamestnanci však vypracúvajú podklady pre vývoj nového softvéru. Teda napríklad podrobne definujú funkčné požiadavky nového softvéru určeného pre určitú skupinu klientov Vašej spoločnosti, popisujú používateľské, funkčné a parametrické požiadavky pre softvér, stanovujú konkrétne skupiny používateľov, úrovne administrátorov a určujú rámec pre funkčné a prípadne aj pre grafické vlastnosti softvéru.
Napriek tomu, že títo zamestnanci priamo nevyvíjajú (nekódujú) samotný počítačový program, podľa výkladu európskej smernice 91/250/EHS o právnej ochrane počítačových programov sa za počítačový program považujú aj prípravné koncepčné práce vedúce k vyvinutiu počítačového programu za podmienky, že na základe ich povahy bude možné v neskoršom štádiu vytvoriť počítačový program.

Podľa slovenského autorského zákona je počítačový program v zásade chránený tak ako autorské dielo a platia pre neho aj ustanovenia autorského zákona o zamestnaneckom diele.
Ak skutočne ide o Vašich zamestnancov, teda ak tím nie je tvorený tzv. kontraktormi, teda osobami, s ktorými spolupracujete na základe dodávateľských zmlúv a zároveň, ak je pracovnou náplňou týchto  zamestnancov v zmysle pracovných zmlúv spolupráca na vývoji nového softvéru, potom aj definovanie funkčných požiadaviek nového softvéru (ak na ich základe bude možné vytvoriť nový počítačový program) možno považovať za vytvorenie zamestnaneckého diela.

Zamestnanecké dielo je v zmysle slovenského autorského zákona také dielo, ktoré bolo vytvorené na splnenie povinností zamestnanca vyplývajúcich mu z pracovnoprávneho vzťahu. Ak zamestnanec vytvorí pre zamestnávateľa pri výkone svojich pracovných povinností čokoľvek, čo sa považuje za dielo, jedná sa o zamestnanecké dielo. Zamestnanec k nemu nie je oprávnený vykonávať akékoľvek majetkové práva, ak sa na tom so zamestnávateľom výslovne nedohodne, napríklad v pracovnej zmluve. Ak zamestnanec poruší majetkové práva k zamestnaneckému dielu tak, že dielo umožní využiť niekomu inému, poruší majetkové práva zamestnávateľa. Inak povedané, ak Vaši zamestnanci spracujú prípravné koncepčné práce pre nový softvér ako zamestnanecké dielo, prestanú pre Vás pracovať a potom tieto prípravné koncepčné práce použijú pre vytvorenie ďalšieho softvéru, porušia Vaše práva k zamestnaneckému dielu a Vy sa budete môcť domáhať ochrany.

Dôležité je, aby z pracovných zmlúv tímu zamestnancov, ktorí pracujú na prípravných koncepčných prácach pre nový softvér vyplývalo, že ide o ich pracovnú náplň. Do pracovnej zmluvy môžete tiež zakotviť výslovné ustanovenia o tom, že práce na konkrétnom softvéri predstavujú zamestnanecké dielo.
Tiež je dôležité, aby ste činnosť Vašich zamestnancov v súvislosti s prácami na novom softvéri monitorovali tak, aby ste mali záznamy o tom, čo konkrétne robili a ako sa na príprave koncepčných prác vedúcich k vyvinutiu počítačového programu podieľali. Aby ste vedeli neskôr, v prípadnom spore preukázať, že koncepčné práce pre nový softvér skutočne  tvorili, definovali jeho špecifiká a prípadne v tejto súvislosti komunikovali s programátormi.

Ak potom títo zamestnanci alebo niektorí z nich od Vás odídu a použijú rovnaké prípravné koncepčné práce na vytvorenie nového, obdobného počítačového programu, budete sa môcť proti tomu brániť.

Budete sa môcť domáhať toho, aby súd zakázal bývalým zamestnancom alebo spoločnosti, pre ktorú začali pracovať, používať a šíriť ich ďalší softvér, ktorý bude vychádzať z prípravných koncepčných prác Vášho softvéru, aby Vám nahradili škodu, prípadne, aby vydali bezdôvodné obohatenie a budete sa môcť domáhať tiež náhrady nemajetkovej ujmy.

Ďalšie články